Autómosás télen: ezekre érdemes odafigyelni!
Azok, akik valóban szeretik az autójukat, jól tudják, hogy az autómosás télen is fontos. A gondos tulajdonos tisztában vannak azzal, hogy a latyak, az útról felverődő sós lé és a sár ki tudja kezdeni a karosszériát.
A vadonatúj, hibátlan fényezésű autókban a Német Autóklub kutatásai szerint a síkosságmentesítő anyagok nem képesek kárt tenni. A nem látható részekről, például a kipufogórendszerről, az alvázról és a sárvédők belső oldaláról ugyanez már nem mondható el. Amennyiben vannak az autón kisebb-nagyobb karcolások, sérülések, esetleg volt is már javítva a fényezés, akkor a só könnyen kifejti kártékony hatását. Ha télen hónapokon át nincs megtisztítva egy ilyen kocsi, akkor beindulnak a rozsdásodáshoz vezető folyamatok.
Milyen gyakran kell lemosni télen az autót?
Ez attól is függ, hogy milyen gyakran és milyen útviszonyok közepette használjuk a kocsit. Ha sokszor közlekedünk olyan utakon, amelyek síkosságmentesítő anyaggal vannak felszórva, akkor a legjobb, ha hetente megtesszük ezt.
Vannak azonban olyan körülmények, amikor érdemes elhalasztani a mosást. Ha a hőmérséklet tartósan fagypont alatt van, és nappal sem megy 0 fok fölé, akkor lehet, hogy jobb ha kivárunk egy hetet, amennyiben a mosást nem tudjuk fűtött garázsban lebonyolítani. Amennyiben ugyanis a tisztítószeres meleg víz érintkezik az autó karosszériájával a hidegben, akkor kialakulhat az úgynevezett hősokk jelensége. A nagy hőingadozás a gumitömítéseknek valamint a zárszerkezeteknek sem igazán tesz jót.
Autómosás télen: az első lépések
Az autóról okvetlenül el kell távolítani az összes hó- és jégmaradványt, még a mosást megelőzően. Ezek ugyanis képesek megkarcolni a fényezést.
Ezután jöhet az öblítés. A szennyeződés nagyja ideális esetben így el is távolítható. Célszerű nem küzdeni a gravitáció ellen, és fentről lefelé haladni. Télen különösen érdemes odafigyelni arra, hogy a különféle résekből is ki legyen mosva a kosz, érdemes rendkívül alaposnak lenni e tekintetben.
Ha ezzel megvagyunk, akkor kezdődhet az aktívhabos előmosás. Ennek során a makacsabb szennyeződések is feloldódnak, feltéve, ha kivárjuk, amíg hatni kezd az anyag. Érdemes a habot az olyan területekre, mint az autó eleje vagy a küszöbök környéke, vastagabb rétegben felhordani, mivel ezek általában jóval koszosabbak, mint a kocsi többi része. Ha eltelt kellő mennyiségű idő, akkor a piszok a habbal együtt lefolyik az autóról.
Mi következik ezután?
Az aktív habos mosás után az autósampon is bevetésre kerülhet. Érdemes magasnyomású tisztítóval dolgozni, na és persze mikroszálas kendőre is szükség lesz. Ha rendszeresen ápolja valaki az autóját, akkor elméletileg nem maradhat szennyeződés az autón.
Nem szabad elfeledkezni a szárításról sem. A szárazoló kendők segítségével gyorsan fel lehet itatni a visszamaradt nedvességet a kocsiról, így nem lesz a felülete vízköves. Célszerű kiemelt figyelmet fordítani az ajtótömítésekre és a falcokra is, így ha esetleg jön a fagy, akkor nem kell majd befagyott ajtókkal szembesülni.
Egy tipp, ha szeretnéd megelőzni a bajt
Ha a kocsinkat hűvös időben mossuk le, akkor jó ötlet téli autówaxot alkalmazni. Egy ilyen bevonat remekül képes óvni a járművet a jég, valamint a hó karcoló hatásaitól. Ebben az esetben ráadásul a különféle síkosságmentesítő anyagok, mint például a só nem azonnal a lakkréteggel fognak találkozni, hanem a waxszal.
Amennyiben kérdése volna a téli mosáshoz szükséges autóápolási termékek kiválasztása kapcsán, írjon nekünk még ma!