
Fontos tudnivalók: bőrápolás az autóban
Mi mindenre lehet szükség ahhoz, hogy a bőrápolás az autóban ténylegesen az elvárt színvonalon és eredménnyel valósuljon meg? Milyen eszközök, illetve munkamenet szükséges ehhez?
A cikkben ezeken a kérdéseken megyünk végig. Amennyire csak lehet, igyekszünk kitérni a bőrápolás javasolt eszközkészletére, illetve módszertanára is. Bízunk benne, hogy ezzel támogatni tudjuk a minőségi kivitelezést.
Kiemelten fontos, hogy az autóban történő bőrápolási feladatokat végezzük körültekintően
Merthogy a bőrápolás az autóban körültekintést igénylő feladatnak számít. Eleve bőrfelületekről van szó, amelyekkel tudatosan kell bánni. A nem megfelelő eljárással, pláne a gyengébb minőségű készítményekkel többet kockáztatunk, mint kellene.
Ez pedig nyilvánvalóan nem cél. Különösen annak fényében nem, hogy némi odafigyeléssel és tudatossággal a bőrápolás tényleg minőségi végeredménnyel abszolválható. Tehát nem feltétlenül kell a komplett műveletet profi csapatnak kiszervezni.
Menjünk is végig rajta, mire javasolt fokozott figyelmet fordítani a bőrápolás egyes lépéseinél.
Elsőként legyünk vele tisztában, milyen bőrfelülettel is van dolgunk
Merthogy markáns különbség lehet az autó beltéri felületein alkalmazott bőrváltozatok fizikai tulajdonságaiban. A sokféle fizikai tulajdonság pedig sokféle reakció lehetőségét rejti magában. Úgyhogy első teendőként iktassuk be, hogy alaposan feltérképezzük a szóba jöhető bőrfelületek jellegét.
Legyen szó tehát az ülés, a könyöktámasz vagy az egyéb felületek bőrborításáról, elsőként a „mivel állunk szemben” kérdés tisztázása legyen a célunk. Csakis azt követően menjünk tovább a megvalósítás irányába, ha mindent tudunk az ápolásra váró bőr jellegéről. Nagyon fontos, hogy amit bőrkárpitnak gondolunk, az valódi bőrből, szintetikus bőrből, műbőrből, stb. készült e. Hiába megtévesztésig hasonlóak egymástól, alapvetően különböznek ápolás szempontjából. Nem egyszerű ezt eldönteni, mivel egy adott gépjárművön belül egyszerre akár többféle fajta anyagot is használhatnak a gyártók, akér egyetlen elem is.
Fontos, hogy az alcantara, ami sokszor az ülések középső, ülőlapi részét borítja és sokan hasított bőrnek gondolnak, nem bőr! Teljesen más módszerrel lehet tisztítani, mint a textil és bőr kárpitokat!
Ekkor következhet a bőrápolás terén alkalmazni kívánt készítmények és eszközök beszerzése.
A kivitelezéshez szükséges eszközök és készítmények
A beszerzés kapcsán erősen javasolt a mennyiség helyett inkább a minőségre koncentrálni. Annál is inkább, mivel rendszerint nincs szükség túlzottan sokféle ápolóra vagy a tisztításhoz alkalmazható eszközökre.
Kefék, mikroszálas kendők, speciális ápolószettek terén is megvan arra a lehetőség, hogy kifejezetten a bőrfelületek ápolásához fejlesztett szereket és eszközöket tudjunk bevetni. Nem beszélve a tisztítószerekről, illetve az egyéb bőrápoló készítményekről.
Őszintén szólva ezek a készítmények messze nem abba a kategóriába sorolandók, ahol a spórolásra kellene törekedni. Ehelyett nézzünk utána alaposan a szóba jöhető opciók megbízhatóságának, majd pedig ennek fényében döntsünk magáról a beszerzésről.
A bőrápoláshoz alkalmazható minőségi készítmények beszerzése majdhogynem félsikerrel ér fel.
Bőrápolás az autóban
Hogyha már kéznél vannak a tényleg kifogástalan nívót képviselő eszközök, akkor bátran mehetünk előre a kivitelezéssel. Maga az alkalmazás menete egyébként nem tér el nagyban attól, amit egyébként is alkalmaznánk az autó belső terének a tisztítása és ápolása végett.
A bőrtisztító szert lehetőség szerint ne közvetlen a bőr felületére permetezzük. Erre vannak nagyon hasznos kicsi habosító palackok, melyek segítségével a szert a bőrtisztító kefére habosítva tudunk bedolgozni. A bőrtisztító kefe szerepe a bőrtisztításnál elengedhetetlen, mivel ezzel tudunk csak a strúktúrált felületen a kis részekből, illetve a minta "tővéből" a szennyeződést eltávolítani hatásosan, de kíméletesen. Tisztítás során a feloldott szennyeződést egy mikroszálas kendő segítségével tudjuk felitatni a felületről.
Ezt követően, a felület teljes száradása után, jöhet az ápolás, mely rendszerint visszaadja a bőr puhaságát, illetve segít azt megőrizni a következő tisztításig.
Az erősebb igénybevételnek kitett részek (oldaltámasz, ülőlap oldalsó, ajtó felöli része, könyöktámasz) tartós védelmére érdemes lehet bőrprotector használni. Ez egy filmréteget képez mely növeli a felület kopásállóságát, de nem akadályozza a természetes bőr "lélegzését".
Dolgozzunk finom, ugyanakkor kellőképpen határozott mozdulatokkal. Az előzetesen beszerzett készítmények úgyis teszik majd a dolgukat. Úgyhogy nekünk nincs is más teendőnk, mint finoman bedolgozni őket az autó bőrfelületeibe.