
Mi az alcantara kárpit
Mi az alcantara kárpit? Ezek a legfőbb tudnivalók!
Az alcantara felületek tisztításával kapcsolatban már többször is írtunk. Mostani bejegyzésünkben általánosságban lesz szó arról, hogy mi az alcantara kárpit, hogyan készül és hol használják.
Több mint fél évszázaddal ezelőtt szabadalmaztatták
Ahogyan arról korábban már írtunk, az alcantara kárpit komoly történelemmel rendelkezik. Ezt a textilanyagot 1970-ben szabadalmaztatta egy bizonyos Okamoto Mijosi, a japán Toray vegyipari gyár mérnöke. Két esztendővel később létrejött a megállapodás az olasz ENI-vel, majd megalapításra került a milanói Alcantara SpA a termék gyártása és forgalmazása céljából.
Miként készül az alcantara?
Az alcantara alapjául poliészter mikroszálak szolgálnak. Ezek kiváló elektromos és hőszigetelő képességekkel rendelkeznek, ugyanakkor egy hőre lágyuló műanyagról beszélünk.
A szálképzés során 5 centiméter hosszúságú darabokra vágják a mikroszálakat, majd kártolt fátylat képeznek belőlük. Ezeket egymásra rétegezve kapnak egy szálhalmazt, amely egyesítése tűzés útján történik meg. A folyamat eredményeként előállt kelme mind a két oldalát ellátják egy poliuretán kenéssel, amelynek köszönhetően egymáshoz tapadnak a szálak.
Ezt követően két egyforma vastagságú darabra vágják szét az anyagot. A vágott felületet dörzspapírral átcsiszolják, így finom mikroszálak borítják az anyag felületét. Ennek az eljárásnak köszönhetően lesz puha, finom tapintású az alcantara.
Végül mindezek után egy 60-70%-ban poliészter, illetve egy 30-40%-ban poliuretán tartalmú anyag jön létre. A fentiekből értelemszerűen következik, hogy a csiszolt felület az úgynevezett színoldal, azaz ez az amit használunk, a poliuretánnal kezelt felület pedig a kárpit hátoldala. Különféle eljárások segítségével tetszőleges színű anyagot kaphatunk, sőt, létezik dombormintázatos alcantara is.
Mi az alcantara kárpit legfőbb jellemzője?
Az alcantara egy mosható, vasalható anyag, amely nem pelyhesedik. Sokak számára jó hírt jelent, hogy nem állati bőrből készül. A felhasználás függvényében vízállóvá vagy lángállóvá is tehető.
Szintén a felhasználási területtől függ az, hogy milyen az anyag sűrűsége. Az autóiparban használják a leggyakrabban, régebben kizárólag luxusautók üléseinek kialakításához, valamint az utastér belső kárpitozásához használták, ma már azonban olcsóbb járművek esetén is alkalmazzák ezt a matériát. Természetesen más járművek esetében is szóba jöhet az alcantara, ilyenek a jachtok és a repülőgépek.
Az alcantara körülbelül 30-50 százalékkal könnyebb, mint az azonos vastagságú bőr. Egy-egy elem esetében így akár több kilogrammnyi súly is megspórolható. Ennek a textilanyagnak kiváló a légáteresztő képessége és a rugalmassága is, ami a normál bőrről nem feltétlenül mondható el.
A tisztítása némi odafigyelést igényel
Az alcantara puha kefe vagy száraz kendő segítségével is tisztítható, továbbá porszívózni is lehet. Ha egy kiterjedtebb szennyeződésről van szó, akkor vizes tisztítókendőt vagy szivacsot érdemes használni. A száradást követően egy puha kefével kell áttörölni az érintett területet.
Ha észleljük, hogy összekoszolódott a kárpit, érdemes mielőbb megpróbálni eltávolítani. Mindenképp alkalmazzunk speciális alcantara tisztítószert!
Rendkívül felkapott lett az alcantara
Az utóbbi években igencsak megnövekedett ennek a kárpitnak a népszerűsége. Az olaszok éppen ezért gyárbővítést hajtottak végre a közelmúltban, hogy növelni tudják a kapacitásukat.
Ha további kérdése van annak kapcsán, hogy mi az alcantara kárpit, írjon nekünk e-mailt a megadott címre!