A vegán bőr tényleg vegán
A vegán bőr állati anyagok nélkül készül, a fenntartható gazdálkodás alapelveit szem előtt tartva. A vegán bőr előállítása során kisebb az ökológiai lábnyom, mint ha valódi bőrt vagy műbőrt állítanának elő.
Fenntarthatóság szempontjából a vegán bőr vitathatatlan előnyt élvez a műbőrrel szemben. Fontos megjegyezni, hogy ha a műbőrt olcsón állítják elő a gyártás során szennyezőanyag kerülhet a környezetbe és az elhasználódás után keletkező hulladék szintén a környezetet terheli.
Vegán bőr – műbőr - lebomlás
A műbőr elnevezés minden olyan anyagot magába foglal, ami nem állati eredetű és hasonlít a bőrhöz, viszont vegán bőr csak akkor lesz egy termék, ha semmilyen állati eredetű alkotóeleme nincs (még a ragasztó sem). A műbőr ahogy a neve is jelzi, műanyagot tartalmaz, ez pedig fontos szerepet játszik a bomlás során, ami azon is múlik, hogy mekkora az anyag műanyagtartalma és milyen technológiát használtak a gyártáskor.
A vegán bőr nem igazából bőr, mert az állatbőrből készül, a vegán bőr elkészítésekor növényi rostokat és szintetikus anyagokat használnak a bőr utánzat elérése érdekében.
A vegán bőr használat során nem úgy kopik, „törik”, hámlik, mint a műbőr, mert egyféle növényi alapanyagból áll, és a polimereket is az anyagba építik bele, nem rétegezve helyezik rá. Általában véve a vegán bőr gyakran sokkal tartósabb és ellenállóbb, mint az állati eredetű termékek.
és a költségek
a vegán bőr ára, ahogy a jellemzői is, valahol a klasszikus és a műbőr ára között helyezkedik el. Természetesen a felhasznált anyagok minősége, és a gyártási folyamat sokat számít az ár kialakulásában.
Vegán bőr több módon is készíthető, egy – két példa:
- növényi hulladékból - Kaktuszbőr, ananászbőr,
- újrahasznosított vizespalackból
- gombákból
- parafából
hogyan készül a bőr?
Az állatok lenyúzott bőrét az ipar vegyi kezeléssel (cserzéssel) tartósítják, a nyers, romlandó bőrből így készítenek tartós anyagot.
1 kg bőr előállításához 17000 liter vízre van szükség.
A cserzés során vegyi agyagokat használnak fel.
Ha a bőr előállításakor a vegyi anyagokat növényi anyagokra cserélik, lehet mondani, hogy fenntartható bőrt állítanak elő, de ebben az esetben a szükséges víz mennyisége 10x több lesz.
A bőrkészítés szakaszai:
1. cserzés előkészítése – nyers bőr tisztítása, konzerválása…
2. cserzés – hetekig hónapokig is tarthat, attól függően milyen bőrt gyártanak, többszörösen ismétlődő vegyi folyamat
3. bőrfeldolgozás – szárítás, festés, puhítás, erősítés zsírokkal
hogyan készül a műbőr?
Iparilag előállított termék, részben vagy teljesen műanyagból készül. Hordozós és hordozó nélküli műbőrrel találkozhatunk a mindennapokban.
1 kg Poliuretán előállításához nagyjából 350 l vízre van szükség, a gyártás roppant szennyező. A műbőr előállítása az emberi egészségre nézve még károsabb mit a valódi bőr előállítása.
Hordozós műbőr: alapja valamilyen szövet, kötött kelme, papír, nemez vagy nemszőtt kelme. a hordozó anyag feladata a szilárdság megtartása és a mérettartás biztosítása
Hordozó nélküli műbőr– filmképzős műbőr: önálló, a bőrhöz hasonló kinézetű hajlékony műanyag lap
A műbőr nem légáteresztó és a vizet sem engedi át, kevésbé bírja a nagy hőingadozást és hidegben törékennyé válhat.
Míg a valódi bőr közel 20-50 év alatt bomlik le, és a bőrtermékek végig jól használhatóak, a műből kellemetlen szagot áraszt, a belőle készült tárgyak sérülékenyebbek, általában 1-2 év alatt tönkremennek, és közel 500 év kell a lebomlásukhoz.
A vegán bőr jobb, mint a valódi bőr?
Nem csak a környezettudatosság, de más szempontok is vannak, amiért érdemes vegán bőrt választani, ami a műbőrnél sokkal finomabb, kellemesebb és a megszólalásig hasonlít az igazi bőrre. A vegán bőr puha, megfelelő ápolással sokáig megőrizhető jó állapota. Ezen felül a gyártás kevésbé veszélyes és szennyező, a festést már a gyártás folyamán meg lehet oldani és a végtermék olcsóbb, mint az állati bőr.
és a jövő?
a kutatók-fejlesztők feladata, hogy a növényi alapú bőrök gyártása során a műanyagfelhasználást tovább csökkentsék és a vegán bőrből készült termékek tartósságát növeljék, és az eredmények magukért beszélnek.
A vegán bőr és a hagyományos bőr közötti választás a személyes preferenciáktól, az etikai meggyőződéstől és a környezettudatosságtól függ. Mindkét anyagnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, ezért fontos figyelembe venni a különböző lehetőségeket és azok következményeit.
A bőrápoláshoz szükséges termékeket itt tudod beszerezni: www.polirtech.hu