Hasznos információk a polírozókorongok típusai kapcsán
A polírozókorongok típusai kapcsán számtalan tulajdonságot érdemes megemlíteni, de még mielőtt elmélyülnénk a részletekben, beszéljünk általánosságban a járművek karbantartásáról! Ez ugyanis a különféle szerkezeti elemek rendszeres ellenőrzése mellett a külső, esztétikai megjelenést is a magába foglalja.
A járművek megfelelő ápolása számtalan lépésből tevődik össze. A porszívózástól, a mosáson át a kárpit- és gumiszőnyeg, illetve a szállórozsda tisztításáig minden idesorolható. Korábbi blogcikkeinkben sok hasznos tanácsot összegyűjtöttünk az autóápolásról. Innen megtudható, hogy bizonyos időközönként például polírozásra is sor kerülhet, ami érintheti a karosszériát, a fényszórókat vagy akár az üvegfelületeket is.
Mai blogcikkünkben erről fogunk részletesebben írni, kitérve a polírozókorongok típusaira.
Mikor szükséges a polírozás?
A mindennapos használat bizony még a legkörültekintőbb járművezetés mellett is okozhat sérüléseket a karosszérián. Ha ezek szemmel is jól láthatók, akkor érdemes polírozással próbálkozni. De például az ablaktörlő lapátok működése közben is keletkezhetnek karcolások a szélvédőn, vagy a fényszórók is bemattulhatnak idővel. Ilyen esetekben szintén hatékony megoldás lehet a polírozás.
Dönthetünk úgy, hogy speciális műhelyre bízzuk ezt a feladatot, de otthonunkban is nekiláthatunk. Ha ez utóbbit választjuk, akkor be kell hozzá szerezni a megfelelő eszközöket: a polírozógépeket, a polírkorongokat és a pasztákat!
Polírozókorongok típusai
Sokféle polírkorong vagy másnéven polírpad, illetve -tárcsa létezik. Mindegyik más és más funkcióval van felruházva. Arra törekedjünk, hogy megbízható gyártóktól vásároljunk, mert egy kevésbé minőségi koronggal komolyabb sérüléseket is okozhatunk a fényezésben! Például a Koch Chemie termékekről bővebben írtunk már, ezek bármelyike jó választás lehet.
Alapanyag szerint megkülönböztetünk gyapjú-, mikroszálas és szivacskorongokat is, a továbbiakban ezeket vesszük kicsit alaposabban is górcső alá.
Gyapjú polírpadek ismérvei
Mivel a gyapjúkorongokkal gyorsan, kifejezetten nagy vágóerőt lehet kifejteni, ezért inkább szakavatott kezekbe ajánlottak. Az igaz, hogy akár a legkeményebb felületekből is el lehet velük tüntetni a mélyebb karcolásokat, ugyanakkor jelentős károkat is lehet velük okozni. Például nem megfelelő használat esetén megéghet a lakkréteg, amit aztán nehéz korrigálni. Vannak normál és gőzölt verzióik is, attól függően választhatunk közülük, hogy milyen célra használnánk.
Tudnivalók a szivacs polírkorongokról
A szivacskorongoknak vannak durvább és puhább verziói is, ennek megfelelően beszélhetünk nyitott, illetve zártcellás típusokról. Ez a megnevezés a habszerkezet sűrűségére utal, mely szerint lehet a polírpad kemény, közepesen kemény vagy puha. Általában színekkel is jelzik a gyártók ezt a differenciát.
Strapabíró kellékekről van szó, a közepükön egy lyuk található, ami a kúpos kivágással együtt a korongok lehűtését segíti. Emellett ez a kialakítás centrifugális forgatóerőt is generál, ami felerősíti a hatásfokát.
Mikroszálas polírtárcsák
Sokan összetévesztik a gyapjúkorongokkal a mikroszálas verziókat. Valóban nagy a külső hasonlóság, azonban kevésbé erős a vágóhatásuk az utóbbiaknak. Ugyanakkor a rövid mikroszálak kisebb felületen dolgoznak, ezért precízebb eredményre számíthatunk. Vagyis tökéletesíthetjük velük a korrekciót.
Az említett polírozókorongok típusai között méretbeli különbségek is vannak, így könnyen ki tudjuk választani a gépünkhöz illeszkedő verziót. Ha mégis bizonytalan, tanácstalanság esetén forduljon bátran szakértő kollégáinkhoz!