Miért hasznos, ha kéznél van egy fényszóró-polírozó készlet?
Nem is gondolnánk, milyen jó szolgálatot tesz, ha van otthonunkban egy fényszóró-polírozó készlet! Általában természetesnek vesszük, hogy a fényszóró megfelelően világít, és azt gondoljuk, hogy elég csak az izzó cseréjére figyelni. Pedig biztonsági szempontból egyáltalán nem mindegy, hogy milyen állapotban van a búra.
Autóápolási blogunkban a polírozásról írtunk már több alkalommal, most pedig bővebben kifejtjük, hogy a fényszórók esetében mire kell figyelni.
Honnan tudjuk, hogy polírozásra szorul a fényszórónk?
Amikor nem látjuk a búra alatt az izzót, akkor minden bizonnyal polírozás előtt állunk. Ennek az az oka, hogy karcos, sárga és opálos lett a felülete. Teljesen természetes folyamatról van szó, amit számtalan időjárási tényező, sok felverődő törmelék, oxidáció, illetve a légszennyezés okoz. De az idő múlásával, 3-5 év alatt is bemattul a fényszóró.
Ilyenkor már nem fog annyi fény áttörni rajta, amennyi a biztonságos közlekedéshez szükséges. A védőbevonaton akár még repedések is keletkezhetnek, így a törmelékek és a nedvesség is közvetlenül a lámpát éri el.
Házilag vagy szalonban políroztassunk?
Ha úgy látjuk, hogy már nagyon ködös a fényszórónk, esetleg káprázást is okoz a szembejövő járműveknek, akkor minél hamarabb iktassuk be a polírozást! Ilyenkor elvihetjük egy erre specializálódott kozmetikába, de mi is nekiláthatunk. Amennyiben most csináljuk először, be kell hozzá szerezni a megfelelő eszközöket.
Legyen nálunk fényszóró-polírozó készlet!
Amennyiben házilag polírozzuk a fényszórót, akkor ne érjük be bármilyen kellékkel, adjunk a minőségre! Ugyanis ha nem megfelelő az adott eszköz, akkor akár kárt is tehetünk a búrában. De a webshopunkban elérhető Koch Chemie polírozószett segítségével garantáltan megfelelő lesz az eredmény.
Csiszoló korong, HLP1 és HLP2 paszta és 76 mm átmérőjű Fine Cute Pad is található benne. Mellette pedig még érdemes beszerezni egy mikroszálas törlőrongyot is, illetve vízre is szükség lesz a polírozáshoz. A csiszolást lehet kézzel vagy akkumulátoros fúróval is végezni. Utóbbi esetben nagyon óvatosan dolgozzunk, nehogy felsértsük a felületet!
A polírozás folyamata
Hasonlóan bármely autótisztítási folyamathoz, a fényszórók polírozásának is megvannak a lépései. Vegyük most ezeket sorra!
- Először is meg kell tisztítani alaposan a búrát, majd szárazra kell törölni!
- Ezután jöhet a maszkolószalag azokra a részekre, amelyek a lámpát határolják. Ide tartozik többek között a lökhárító, a gépháztető és a sárvédő is.
- Ezt követheti már a csiszolás. Arra figyeljünk, hogy csak nedves felületen lehet végezni a műveletet! A csiszolókorongok közül többet is használhatunk. Méret szerint vannak besorolva, és növekvő sorrendben tudjuk alkalmazni őket.
- Ha készen van a csiszolás, a políranyag felhordása a következő lépés. Ez történhet fúróval is, vagyis abba illesztett koronggal. De ha kezdők vagyunk, inkább maradjunk a kézi technikánál!
- A folyamatot szárítás és tisztítás zárja.
- Nem árt speciális védőréteget is felvinni a fényszórókra, ugyanis az UV-sugarak ellen elfér a védelem. Ezzel a vegyi anyagok következtében kialakuló fakulásnak, oxidációnak is elejét tudjuk venni. Egy ilyen bevonat körülbelül 36 hónapon át tart, aztán célszerű újra bedolgozni a búrába.
Láthatjuk, hogy nem feltétlenül kell egy műhelyre bízni a polírozást, megfelelő szerekkel és eszközökkel mi is elvégezhetjük. Ha kérdése lenne az említett fényszóró-polírozó készlet vagy bármely más kellék, illetve a művelet kapcsán, állunk szíves rendelkezésére elérhetőségeinken!